Valencia mööblimess – kapaga head disaini ja ideid

27. september 2022

Kagu-Eesti Puiduklastri ettevõtjad ja TSENTRI töötajad külastasid septembri lõpus Hispaanias Valencias toimunud mööblimessi Feria Habitat. Tegemist oli suure rahvusvahelise messiga, kus olid esindatud nii kaasaegne disain kui ka klassikaline mööbel, valgustus, dekoratsioonid ja kangad.

Messijärgseid mõtteid jagasid Remo Allikas (Võru Empak), Raul Vene (Wermo), Juho ja Ulvi Toomik (Lasva Liimpuidu), Vahus Võsa (Softest), Allar Toomik (Sirje), Janar Hani (Kavval Reppan), Janek Evestus (Puumerkki) ning Ants-Hindrek Tiido ja Randi Sepping (TSENTER). Küsitles ja kirja pani Hille Lillemägi (Kagu-Eesti Puiduklaster, TSENTER).

Suured valged diivanid ja väiksed kapid

Kõik osalejad leidsid, et messil oli väga palju head disaini. Domineerivateks materjalideks olid MDF ja tammespoon ning täispuidu kasutus oli vähene, seda pakkusid ainult mõned tootjad. Märksõnadeks olid mugavus ja taaskasutus.  Palju oli toole ja diivaneid, kus puidu asemel kasutati metalli, nööri, metalli, plastikut jms.

Juho: “Täispuitmööbli tegemine tuleb lõpetada. Kõige rohkem puitu oli stendipiiretes.” Ulvi: “Kapid ja kummutid olid miniatuursed – asju pole enam vaja.”

Ants: “Ühe trendina võib esile tuua, et disainis kasutati profileeritud fassaadpindasid. MDF korpusmööbli vuugikohad olid ära pahteldatud, nagu oleks ühendus monoliitne. Selline lahendus ei lase mööblit jällegi flatpackina transportida. Disainmööblit oli palju, aga furnituur tundus odav ja ei olnud kasutajasõbralik.  Paljudel toodetel oli suur rõhk disainil, aga kvaliteet jäi keskpäraseks: pahtel näha, liim välja jooksnud, viimistlus kehv. Silma jäi veel, et taheti imiteerida vana mööblit, näiteks nikerdatud käsitööd. Samas oli ka ettevõtteid, kes olid tehnoloogiliselt toote läbi mõelnud, et saavutada võimalikult vähese materjaliga konstruktsiooniliselt vastupidav mööbel.

Messil võis näha ka ringmajanduse põhimõtteid järgivat ettevõtet, kes kasutas oma tootmises Indoneesiast pärit kasutatud puitmaterjali (peamiselt vanadest hoonetest pärit materjal), millest valmisti uus mööbel. Väga meeldis ühe ettevõtte mööbel, kus oli kasutatud fassaadpinnas intarsiat. Lisaks intarsiale sümpatiseeris mulle üks ettevõte, kes kombineeris puitu marmoriga. Täispuit raamuks, kus viilungiks oli 10mm paks marmorplaat. Sama marmorplaati kasutati ka söögilaua ühe osana, mis sobis tammespooniga nagu valatult.

Messil oli esinduslik pehmemööbli väljapanek, domineerisid suured heledad (peamiselt valged) nurgadiivanid. Diivanid olid (automaatselt) muudetava istmesügavuse ja seljatoe asendiga ning nutipesadega.

Vahur: “Kõrge seljatugi on uus trend. Kangamüüjaga kontakti vahetades mingit paberist visiitkaarti ei antud, öeldi, et tõmba QR koodi, siis saad kõik andmed kätte.”

Köökide osas domineerisid marmor, komposiidist kraanikausid ja pliidid.

 

Vaata huvitavaid tähelepanekuid ja pildigaleriid siit