Milano. Värsked emotsioonid Euroopa ilu-, disaini- ja rahapealinnast

14. aprill 2025

Kagu-Eesti Puiduklastri ettevõtjad külastasid 8.-10. aprillil 2025 Euroopa suurimat disaini- ja mööblimessi Salone del Mobile. Milano 2025. Suurejooneline mess, kuhu säästueelarvega boksiga minna ei tihkaks, lisaks šõuruumid disainitänavatel Milano kesklinnas, üritused ja kohtumised.

Ümarad vormid ja pähkel

Pärast messi tegime aruteluringi – kes midagi kasulikku leidis ja märkas. Enamus tõi välja asjaolu, et pehme mööbli osas domineerisid ümarad vormid ja oli ka palju ümarate vormidega väiksemaid kappe ja laudu. Puidust domineeris pähkel, skandinaavialikku tamme oli märksa vähem.

Vahur (Softest): Pehmet mööblit oli palju ja esimene päev oli päris huvitav, aga teisel päeval said aru, et kõik on ühesugune: pehme, ümar, kortsus… Ühesõnaga – ei midagi uut. Öeldakse, et see mess teeb trendi, aga ma ei kujuta ette, mis trendi ta teeb, võib-olla siis kõvas mööblis. Arvan, et saime rohkem detaili teada, tööalaseid nõkse ja ideid. Mulle tundub, et nädal aega iga päev natukene käia oleks olnud kasulikum, sest 2 päevaga läbi raiuda on nagu rohkem tõmblemine.“

Taavi (TH Wood): „Palju oli pähklit. Pähkel oli kombineeritud kangaga või mõnel juhul ka nahaga. Palju oli kasutatud ümaraid detaile – kas siis treituna puitdetailid või pehme mööbli puhul keeratud või painutatud“.

Märkamisi ja häid ideid

Hedy (Wermo): „Märkasin palju värvitud detailidega puidust mööblit. Palju oli pähklit ja tumedamat viimistlust.“

Veljo (Velma): Pehmet mööblit oli palju esindatud, kõva mööbliga oli kitsas käes. Parim leid oli valgustite osakonnast – tuhandeid plastikprofiile, mida saab mööblisse integreerida. Valgustite osakonnas olid ka erineva kujuga valgustahvlid, mille peale sai peale panna erinevaid materjale, mis tekitasid valgusseina.”

Köögimööbli tootjad pidid veidi pettuma, ses suurejoonelist köögimööbli väljapanekut polnud. Kööke, sisustust ja segisteid sai imetleda disainitänaval.

Rain (Raindesign): „Linnas disainitänaval nägin köögimööblit, aga messil jäi see pool täiesti saamata. Aga muidu oli tore ja avardas silmaringi“.

Priit (Snoa): „Meie võit oli see, et saime kokku erinevate disaineritega ja pidasime läbirääkimisi. Leidsime 2 põnevat disainerit, kellega koostööd teha:“

Hille (Puiduklaster): „See pole küll uus teema, aga valdav osa bokse kasutas oma lõhna, hea lõhn andis alateadliku signaali, et toode on eksklusiivne. Disainitänaval kasutati toodete eksponeerimisel palju muusika- ja valguslahendusi.“

Veidi korralduslikku infot edaspidiseks

  • 10 punkti 10st anname võimalusele lennata Tartu lennujaamast. 2 korda päevas saab Finnairiga Helsingisse ja sealt on juba kogu maailm lahti. Oleme seda võimalust juba mitmeid kordi kasutanud ja mõnel juhul on hinnad Tartust isegi odavamad kui Tallinnast või Helsingist (näiteks Seouli lennul).
  • Milano metroos ei pea tingimata piletit ostma, eriti, kui on järjekord. Sissepääsu juures viibutad pangakaarti ja väljudes uuesti, raha läheb automaatselt maha (alates 2.20). Taksovõimalust oleme ka varem kasutanud, aga seekord näitas Uber messilt Centralesse sõiduks tipphetkel 57 – 110 eurot.
  • Hotellihinnad on messi ajal ebareaalselt kõrged. Seega – kui on plaan minna, siis tuleb öömaja varakult broneerida, eriti grupiga.
  • Aprillikuine Milano on soe ja mõnus. Õitsevad värvilised põõsad ja võililled. Võtke aega istuda mõnes katuseterrassi-kohvikus.
  • Kolmest kohaloldud päevast jäi napiks, disainitänaval jäi palju põnevat nägemata ja katsumata.

Arrivederci!

Tekst ja fotod: Hille Lillemägi, info@puiduklaster.ee