Kuidas koolitada robotit, milline turvavarustus tuleb selga ajada enne ringkäiku ja kuidas teha mitmemiljonilist käivet kaubanduskeskuse tagatoas?
Kagu-Eesti puiduklastril on tavaks saanud käia igal aastal lõunanaabrite juures külas. Hille Lillemägi, klastri tegevjuht, ütleb et tema mäletamist mööda on Lätis käidud viimased kümme aastat ja Leedus kolm. Ja iga korraga läheb järjest põnevamaks, sest tehnika areneb, klastri liikmeid, toetajaliikmeid ja koostööpartnereid järjest lisandub ja nüüd juba organiseerivad klastri liikmed ise ringkäike, vastavalt oma huvidele. Minnakse sinna, mille kohta kõige rohkem teada tahetakse. Märtsi alguses käisid puiduklastrisse kuuluvad mööblitootjad ja puidutöötlejad koos kompetentsikeskuse Tsenter inimestega suurettevõtetel külas Riias, Kaunases ning Vilniuses. Õnnestus külastada täisautomaatset, mastaapset, IKEAle mööblit tootvat tehast, kuhu sai tänu otsekontaktide ja pikale eeltööle ning läbirääkimistele. Nii Riias kui Leedu viimases tehases sai suhelda eesti keeles, sest äri riigipiire ei tunne ja Eestimaa inimesed on tegijad kaugemalgi.
Puiduklaster kui unikaalne nähtus
Kuigi ametlik nimetus on Kagu-Eesti puiduklaster, võiks see vabalt olla ka lihtsalt Eesti puiduklaster, sest teist sellist puidu- ja mööbliettevõtjaid ühendavat organistasiooni Eestis ei ole. Eriliseks teeb see, et suurte kõrval võivad ühendusse kuuluda ka ühemehefirmad, mikroettevõtted. Korra kuus toimub koosolek, aasta lõpus ühisüritus, augustis konverents. Lisaks osaletakse aktiivselt mitmetel välismessidel ja jagatakse sotsiaalmeedia grupis kasulikku infot. Kes vähegi tahab, saab aktiivselt osaleda. Hetkel kuulub klastrisse 35 liiget, 12 toetajaliiget ja viis koostööpartnerit: Võrumaa Arenduskeskus, Tsenter, KEIK, Läti mööbliliit ja Leedu disainiklaster.
Riia, AM furnitūra
Igal mööblitootjal läheb vaja mingeid komponente, furnituure, seadmeid. Balti riikides on üks suuremaid, usaldusväärsemaid ja uuendusmeelsemaid Riias asuv ettevõte AM furnitūra. Puiduklastri delegatsiooni olid tervitama tulnud Viktor Zerebtsov, AM Furnituur Eesti OÜ juhatuse liige ja Aigars Lūks, AM furnitūra asutaja ja tegevjuht. ““Mööblifurnituuri lugu on lugu inimestest, sest ainult inimese vajadusi mõistes saame kaasa aidata kaasaegse elamispinna funktsionaalse mööbli loomisele,” on sõnastanud ettevõtte moto selle juht. “Meie eesmärk on pakkuda kvaliteetseid lahendusi teie mööblile ja interjöörile. Seisame kvaliteedi eest igas tööprotsessi etapis ja valime seetõttu välja maailma parimad mööblifurnituuri tarnijad.” Et see nii on, selles oli võimalik veenduda esindussalongis. 2010. aastal loodi oma veebipood.
Kaunas, Industrial Robotics Company
Tegelikult on seal kõrvuti kaks ettevõtet: üks arendab roboteid, teine on klassikaline mööblitootja. Kõik robotite arendused katsetatakse kohe ära mööblitööstuses. Näiteks on seal pehme mööbli tootmiseks vajalik klammerdusrobot, mida nüüdseks kasutavad juba kolm Leedu erinevat ettevõtet.
Aga kuidas robotit õpetada tegema õigeid ja vajalikke liigutusi? Kuidas teha robotile selgeks, et näiteks seda kaares detaili tuleb lihvida nii- ja naapidi, ülevalt ja alt, külje pealt, tasandada servad? Puiduklastri liikmetel oli võimalus näha õpetusprotsessi oma silmaga: sellele käsilihvijale, mis inimese käes asus ja millega inimene lihvis, oli paigaldatud väike seade, mis fikseeris liigutused. Siis paigaldati see seade koos käsilihvijaga roboti külge ja robot tegigi kõiki neid liigutusi, mida oli vaja teha.
Industrial Robotics Company ongi väikeste partiide tootmiseks loodud koodivabade robotlahenduste pioneer. Uuenduslikud tehnoloogiad võimaldavad tootjatel oma protsesse automatiseerida, ilma et oleks vaja keerukat programmeerimist. Paindlike ja kasutajasõbralike lahenduste abil saavad igas suuruses ettevõtted automatiseerida tüütut käsitsitööd, säilitada püsivat kvaliteeti ja parandada üldist tõhusust, muutes oma tegevust kiiresti arenevas tööstuskeskkonnas. Tööstusrobotid võimaldavad automatiseerida protsesse, nagu tootmine, värvimine, lihvimine, erinevate materjalikomponentidega seotud ülesanded.
Kaunas, Freda
Kes ei teaks IKEA mööblit? Aga kus seda toodetakse? Vähemalt üks tehastest – Freda – asub Kaunases. Selle kolmel hektaril laiuva, täisautomaatse hiidtehase külastamine on kindlasti üks meeldejäävamaid seiklusi, ja seda mitmel põhjusel. Niisama ja igaüks sinna tehasesse sisse ei pääse, klastri jaoks sai see teoks tänu otsekontaktidele ja pikkadele läbirääkimistele.
Alustuseks tuli tehase parkimisplatsil asuvas soojakus anda allkiri, nimekiri oli valmis prinditud. Kaela tuli riputada kaelakaart, siis sai välisuksest sisse. Seal tuli enne tootmisruumidesse sisenemist välisjalatsite otsa jalga tõmmata turvajalatsid, mis esmapilgul nägid välja nagu kroksid, ainult et kummisemast ja lörtsimast materjalist, aga tugevdatud ninaga. Kannataguse rihmaga, mis küll päris hästi oma ülesannet ei täitnud. Koos välisjalatsitega moodustasid need suhteliselt raske jalavarju jala otsas. Nendega tuli üles ja alla ronida lugematutest treppidest, mis pikkade, pikkade liinide ületamiseks hädavajalikud.
Pähe said kõik külastajad nokamütsi kujuga kiivri ning selle peale kõrvaklapid, selga aga kollase vesti. Kõrvaklappide eesmärk sai selgeks siis kui nendega ühendatud miniraadiost tuli välja otsida kanal 5, selle pealt oli kuulda grupijuhi juttu. Seda põhjusel, et müratase tehases on suhteliselt suur ja tavalist juttu pole kõigil kuidagi võimalik kuulda. Kuigi, ka raadioga eriti mitte, sest grupijuhi suu ees olev mikrofon liikus nagu tuule käes siia-sinna ja jutt kostus suhteliselt katkendlikult. Aga nagu tuntud tarkuseteragi ütleb – pilt räägib rohkem kui tuhat sõna. Pilti kahjuks tehases teha ei lubatud, gruppi valvati selles osas päris kiivalt. Töö tehases toimub kolmes vahetuses, palgad on üle Leedu keskmise.
UAB Freda on üks suurimaid ja edukamaid mööblitootmisettevõtteid Leedus. Ettevõte investeerib pidevalt oma töötajatesse ja pakubki hästi tasustatud töökohti. Ettevõte tarnib oma mööblit 50 riiki üle maailma, kus on müügipartnerite kauplused. Kaasaegsete ja tõhusate tehnoloogiate ja seadmete kasutamine ning nende õigeaegne uuendamine aitavad ettevõttel oma toodetega konkureerida maailmaturul. Ettevõttes on paigas tootmisjuhtimissüsteem, mis võimaldab tootmisprotsessi reaalajas jälgida ja kontrollida.
Vilnius, Slowdown
Varem kaubamärgi “Pusku Pusku” nime all tegutsenud ettevõte kannab nüüdsest nime “Slowdown”. Nende toodanguks on väga eriline pehme mööbel – need on kott-toolid ja samas stiilis pehmed kott-diivanid, tugitoolid, igasugused istumis- ja lamamisasemed. Firmat aadressi järgi otsides valdab esialgu segadus, sest samal aadressil asub kaubanduskeskus ja selles mööblisalong. Mitte miski ei reeda, et müügisalongi tagaruumis on mõned tagasihoidlikud töötoad, kust toodangut tuleb kolme miljoni eest. Kvaliteet, nišikaup ja oskuslik turundus, oskus müüa oma brändi on viinud sellise käibeni.
Vilnius. Woodline, puiduklastri toetajaliige
Seal tervitas meid sulaselges eesti keeles Sander Almosen. Ennast Eesti ja Leedu vahel jagav müügijuht tutvustab ettevõtet: põhitegevusalaks on mööbli- ja sisustustööstuse tooraine hulgi- ja jaekaubandus. Esindatakse tuntud spooni, puidu, paneelide, tööstusliimide ja muude materjalide ja toorainete tootjaid Euroopast, Põhja- ja Lõuna-Ameerikast, Aasiast ja Aafrikast. UAB Woodline on täna üks suurimaid looduslike materjalide ja liimide tarnijaid Leedus ja Balti riikides, klientideks on Leedu ja teiste Euroopa riikide suurimad mööbli, akende, uste ja muude looduslikust toorainest toodete tootjad.
Sander Almosen oli kümme aastat tagasi “Kodutunde” saate produtsendi assistent, aga vahetas ametit ja on nüüd väga hinnatud spetsialist kogu Baltikumis. Woodline`i laos tutvustas ta teistele klastri liikmetele (kuulub ka ise klastrisse) puiduspoone, vineeri, liime jne. Woodline`s on välja töötatud uut tüüpi vineer, millega varsti ka välja tullakse. Bussis tagasiteel Eestisse peeti maha nii mõnedki ärikõnelused ja sõlmiti kokkuleppeid.
Tekst ja fotod: Liana Allas, liana.allas@gmail.com
Artikkel avaldati 17.03.2025 Võrumaa Teatajas
- Viktor Zerebtsov, AM Furnituur Eesti OÜ juhatuse liige, Hille Lillemägi, Kagu-Eesti puiduklastri tegevjuht ja Aigars Lūks, AM furnitūra asutaja ja tegevjuht
- Turvariietus enne Freda tehasesse sisenemist
- Woodline
- Industrial Robotics Company
- Sander Almosen tervitamas klastrikaaslasi Woodline´i uksel
- Turvajalanõud tuli jalga pa