Kõik ilus tuleb lõunast

27. juuni 2024

grillkiik

Keegi kunagi ütles ühel laadal Lõuna-Eesti meistrite puutööd vaadates, et küll sealt lõunast tulevad ilusad asjad. Eks metsade ja mägede vahel tuleb ka millegagi tegeleda ja leib lauale saada, vastas üks meistritest. Ja tal on õigus – nii palju eriilmelist mööblit terrassile, aeda ja kodumurule mujalt naljalt ei leia! Kuhu sina ilusal päikselisel hommikul õues perele kohvilaua katad või  kus sumedal suveõhtul sõpradega istud?

Lõuna-Eesti meistrid, kes kõik ka Kagu-Eesti puiduklastri liikmed, on välja mõelnud ja valmis teinud nii unikaalse disainiga aiakiikesid, varjualuseid, kaevurakkeid, aia- ja terrassimööblit, et patt oleks neid tutvustamata jätta.

Grillkiik: kiigu, grilli ja söö

Kas teadsid, et see on ainulaadne, patenditud disainiga, peenpalgist grillimaja ja kiik ühes? See on parim koht, kus saab end justkui lainetel kiigutades ja mõnusat jooki nautides sõpradega aega parajaks teha sel ajal, kui grillil liha küpseb. Kapteni Grilli geniaalsus peitub tema lihtsuses – selleks, et kiik liikuma saada, tuleb toetada ennast mugavalt seljatoele ja suruda jalgadega kergelt vastu põrandat. Kiige hingeks on kaunid sepised, mis on ühelt poolt praktilised, teisalt loovad tõeliselt erilise ja mõnusa õhkkonna. Selle mugava, unikaalse, aeda kaunistava, praktilise ja kauakestva kiikuva grillmaja ainulaadne disainlahendus on patenteeritud nii Eestis kui Euroopas. Seega – mujalt seda ei leia ega saa! Kõigele lisaks tuuakse kaup koju kätte ja pannakse üles. Ning tarneajad on lühikesed – mitte rohkem kui paar nädalat.

Igal korralikus majapidamises on aegade algusest olnud oma kaev. Kuigi vee saab tänapäeval kätte tunduvalt mugavamalt kui iidsetel aegadel, on ohutus jätkuvalt vajalik, lausa nõutav iga kaevu puhul. Sternoberg pakub kaevurakkeid rõngastele laiuses 1m ja 1,2m, kokkuleppel ka erimõõdulistele. Samuti ilurõngast puurkaevule mõõdus 0,6m. Kae perrä, nagu võrokese ütlese!

Tootja: Sternoberg OÜ

 

3 sajakilost inimest perekiike ohkama ei pane

Enim nõutud on viimased 15 aastat  olnud ümar-peenpalgist tugipostidega  perekiik, seda just oma unikaalse konstruktsiooni tõttu –  istumisosa ei ripu mitte kettide otsas, vaid sujuv ja hääletu liikumine on võimalik tänu laagritele. Kiik kannatab koormust – kolm sajakilost inimest kiike ohkama ega minestama ei pane. Seda on laatadel testinud kliendid, on järgi proovitud sõnadega: “Nüüd ajame kiige vihaseks!”  On ostetud koduaeda sõnadega, et nüüd saan ka mina kiikuda, ei lagune laiali. Kiigel on häid omadusi veel: käetugede sees on ümmargused süvendid, kuhu täpselt mahub kohvitass või õllepurk. Katus on liigutatav – kes tahab rohkem päikest, lükkab esiosa kõrgemale. Või siis liigutab madalamale, kui soov varjus olla.

Lisaks kiikedele valmistab Kalevipuit varjualuseid, kaevurakkeid, aiamööblit ja teisi koduaeda sobivaid  kergehitisi, seda peamiselt individuaaltellimustena. Saab ise meistriga läbi rääkida, millistes mõõtudes miski peaks olema ja kuidas viimistletud. Meister toob kõik ise kohale ja paneb üles täpselt sinna, kuhu klient soovib. Kuna hea meister kogub materjali talvekuudel, siis valmivad kiiged kevadeks.

Tootja: Kalevipuit OÜ

 

Palkmööbel – vali Kännukas või Täiskännukas

Ühes võib kindel olla – nii looduslähedast,  loodusega ühte sulanduvat, samas ülimalt tugevat ja massiivset  palkmööblit mujalt ei leia. Juba tootekomplektide nimedest võib välja lugeda, kust või millest ideed ainest on saanud – Vanapagan, Kaval-Ants, Kännukas, Täiskännukas, Pakumööbel.  Inspireeritud  materjalist, mis jääb üle palkmajadest – kõverad ja okslikud palgid. Ka puujuured lähevad mängu, tulemuseks ruumikale õuealale, terrassile, talumaja juurde sobiv võimas aiamööbel. Hea hoolduse korral kestab see aastakümneid, mitu põlvkonda. Ühel päeval ütleb mõni noor, et niikaua kuni ma ennast mäletan, on see mööbel vanavanemate õues olemas olnud. Ja siis meenuvad südamest südamesse küünlavalgusõhtud, perepeod, suvised koosistumised…  Kõige parem on, et teist sellist väärikat ja omanäolist palkmööblit ei ole – loodus  masstoodangut ei loo. Palkmööbli meistritel see-eest on kunstnikusilm ning kuldsed käed, et teha valmis unikaalne ja kordumatu disainiga aiamööbel. Ning tuua see kliendile koduaeda kohale, sest seda mööblit sõiduauto kergema haagise peal ei vea ega niisama paari mehega ei tõsta.

Tootja: Palkmööbel OÜ

 

Sajandivanune disain näeb välja nagu uus

Vastukaaluks massiivsele palkmööblile valmistavad VIP Mööbel meistrid hoopis peenematest detailidest valmistatud õhulist aiamööblit nimega Adirondack. Selle sarja  toodete silmapaistev stiil pärineb Kanadast. Seni on mööblit müüdud Põhjamaadesse, kuid alates 2024. a kevadest on mööbel müügil ka Eestis. Adirondack lamamistoolid käivad lihtsalt kokku ja võtavad vähe ruumi. 2005. aastal registreeritud ettevõte on mitmesugust ja erineva suuruse ning viimistlusega aiamööblit tootnud juba pikka aega, märksõnadeks mugavus ja kvaliteet. Suurem osa toodangust läheb ekspordiks, aga meistrid on vägagi rõõmsad, kui see kaunistab ka Eesti kodusid.

Tootja: VIP-Mööbel OÜ

 

Pehme mööbel… õue!

Kes koduaeda, terrassile, tuppa lihtsamaid, samas kergesti muudetavaid  lahendusi eelistab, neile on Võru Empakil pakkuda ilmastikukindla kangaga kott-toole, mille  sisu on täidetud vahtpolüsterool graanulitega. Kate ei ole eemaldatav, aga on üsna kergesti puhastatav. Kott-toole saab paigutada siia-sinna, nende peal lebotades saab isegi silma kinni lasta … See on nende rikkalikus tootevalikus ainult üks võimalus kodust olemist hubasemaks muuta, tegelikult sisutab Võru Empak soovi korral kogu sinu kodu.

Tootja: Võru Empak AS

 

Nii ilus nagu käimla puude vilus

Teate ju ütlemist selle koha kohta, kus isegi kuningas jala käib? Jah, see on WC. Igal korralikul õuealal peab olema oma välikäimla, sest jaksad sa siis iga kord tuppa joosta. Või siis, kui maja rahvast nii täis, et muud võimalust ei jäägi kui välja asjale minna.

Tootja: Kapa Puit OÜ

 

Kirja pani: Liana Allas, liana.allas@gmail.com

Kagu-Eesti Puiduklaster osaleb projektis “Kagu-Eesti ettevõtluse ökosüsteemi arendamine”. Projekti on kaasrahastanud Euroopa Liit.